Більше половини населення вважає, що Україна повинна повернути собі ядерний статус. Чи це реально?
53% населення підтримує відновлення для України статусу ядерної держави, свідчать результати опитування, проведенного соціологічною групою "Рейтинг" Чи реально відновити статус України як ядерної держави?
На сьогодні повернутися до ядерного статусу Україна не може - каже Юрій Костенко екснардеп, перший керівник української урядової делегації на переговорах з Росією щодо ядерної зброї. Так як підписали та ратифікували Договір про нерозповсюдження ядерної зброї. Тому 28 років тому був підписаний так званий Будапештський меморандум. Тому як тільки Україна почне рухатись в напрямку набуття ядерної зброї, міжнародна спільнота застосує до нас санкції. Також ми втратимо допомогу від наших партнерів.
Нагадаю, наша країна мала третій у чвіті ядернийпотенціал й юридичне право на володіння ним. Ми його успадкували після розпаду Радянського союзу. Однак тодішня влада зробила все можливе, щоб ця зброя дісталась нашому ворогу - Росії.
Свого часу Україна мала від 3,5 до 4,2 тис. боєголовок тактичної ядерної зброї: раети малої та середньої дальності, ядерні бомби, міни... Тобто номенклатура ядерної зброї в Україні була велика. Мимали 176 стратегічних носіїв з яких 46 були оснащені 10 ядерними боєголовками, також - рідкопаливні ракети з шістьма ядерними стратегічними боєголовками. На двох аеродромах (на Київщіні та Полтавщині) була стратегічна авіація, оснащена крилатими ядерними ракетами великої дальності, Це ВСЕ було передано Росії. Й тепер ця авіація бомбардує Україну.
- В умовах війни відновлення статусу ядерної держави - малоймовірний сценарій додає Ігор Романенко ексзаступник начальника генерального штабу Збройних сил України. - З рештою навіть після перемоги України наші партнери не погодяця на те щоб Україна набула статус ядерної держави. А як що ми самостійно спробуємо для цього щось зробити - реакція міжнародної спільноти буде жорстка. Як приклад можна привести Іранську ядерну програму, через яку щодо Ірану запроваджено санкції.
На заваді відновленню ядерного статусу України стоять лише наші міжнародні забов'язання ?
Ю. Костенко;
Ні також для цього потрібні чималі кошти, треба мати ресурсну базу, адже лише цикл виробництва високозбагаченого урану та плутонію коштує сотні мільярдів доларів. Де Україна візьме ці гроші ? Захід нам це в жодному разі не профінансує.-- А науковий ресурс для створення зброї в Україні зберігся?Його частину ми втратили, частина залишилась в Росії.До речі у листопаді 1992 року мене як керівника спеціальної парламентської робочої групи, що займалась питаннями ядерного роззброєння та підготовкою до ратифікації Договору СТАРТ-1, допустили на секретний завод РФ. де відбувався демонтаж тактичної зброї, вівезеної з України. На моє запитання , де і як знищуєця високозбагачений уран і плутоній після вілучення з боеголовки як того вимагала постанова українського парламенту, представник ФСБ що супроводжував мене усміхнувся і відповів "Це державна таємниця".Пізніше українські спеціалісти які працювали на заводі передали мені інформацію, що уран і плутоній з української зброї Росія і далі використовує для виготовлення нових ядерних боєголовок. На сьогодні ми можимо створювати частину технологічних систем, сістем управління, тощо. Фахівців маємо. В одночас в Україні нема можливостей для процесу збагачення Урану та плутонію.Богдан Куфрик
Комментариев нет:
Отправить комментарий